Έμειναν ισόπαλες..

Τρίτη 26 Φεβρουαρίου 2013

Το ντέρμπι του Μιλάνου είχε εξαιρετικό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο. Η Μίλαν ήταν σαφώς ανώτερη από την Ίντερ. Προηγήθηκε με τον Ελ Σαραουί στο 21', όταν εκμεταλλεύτηκε την όμορφη προσπάθεια του Μπόατενγκ και να τελειώσε εξαιρετικά την φάση, γράφοντας το 0-1. Η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά σχεδόν στους φιλοξενούμενους, με τον Μπαλοτέλι να έχει τρεις περιπτώσεις στις οποίες θα μπορούσε να χει σκοράρει, όμως ο Χαντάνοβιτς ήταν εντυπωσιακός κρατώντας την ομάδα του στο παιχνίδι.
     Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η Ίντερ που ξεκίνησε πιο δυνατά και είχε σημαντική ευκαιρία, με τον Κασάνο να νικιέται όμως από τον πρώην συμπαίχτη του Αμπιάτι. Στη συνέχεια η Μίλαν έδειχνε να δημιουργεί πιο επικίνδυνες καταστάσεις και να ελέγχει το παιχνίδι, όμως οι νερατζούρι δεν είχαν πεί την τελευταία τους κουβέντα. Στο 70' ο νεοαποκτηθείς Σκελότο εκμεταλλεύτηκε την υπέροχη σέντρα του Ναγκατόμο και με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-1. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πάρουν την νίκη στο τέλος, όμως το 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες τους σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι.

Άρθρο: Νίκος Νικολαΐδης