Δώρο και...τα πάνω , κάτω!

Τρίτη 26 Φεβρουαρίου 2013

Τεράστια νίκη για την ομάδα της Κρήτης που νίκησε τον δικέφαλο με 2-1, εκμεταλλευόμενος το πέναλτι-δώρο του διαιτητή της αναμέτρησης, αναγκάζοντας την Α.Ε.Κ να βγάζει ξανά τα κομπιουτεράκια και να πρέπει να παλέψει μέχρι τέλους για την παραμονή. Η Α.Ε.Κ έκανε ένα κακό παιχνίδι σε σχέση με αυτά που είχε συνηθίσει τον κόσμο της το τελευταίο διάστημα (6 ματς αήττητη).
     Το ματς δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα για την ομάδα των Χανίων. Μόλις στο δεύτερο λεπτό από εκτέλεση φάουλ του Κάλατζιτς και γέμισμα μέσα στην περιοχή του Κωνσταντόπουλου, έρχεται με κεφαλιά ο Ναζλίδης και κάνει το 1-0 για την ομάδα του, σκοράροντας το 3ο του γκολ για την φετινή σεζόν. Ο Λίνεν όλη την εβδομάδα είχε δώσει βάση στα στημένα και στο πως η Α.Ε.Κ δεν θα απειληθεί από τα καλά χτυπήματα του Πλατανιά. Τελικά όμως δέχτηκε άλλο ένα γκολ με αυτό τον τρόπο, κάτι που πρέπει να ανησυχεί τον Λίνεν εν όψη συνέχειας. Με την Α.Ε.Κ στα πρώτα λεπτά να δείχνει νωθρή και χωρίς έμπνευση ο Πλατανιάς δημιουργούσε και άλλες ευκαιρίες. Στο 4ο λεπτό, μετά από φάση διαρκείας έρχεται ένα σουτ από τον Τέτε με τον Κωνσταντόπουλο να κάνει μία σωτήρια επέμβαση και να κρατάει το σκορ στο 1-0. Στο 10' γίνεται αναγκαστική αλλαγή από τον Αναστασιάδη, αφού ο Καστέλς είχε ένα απότομο πέσιμο στο χορτάρι. Οι εκτιμήσεις μιλούν για ρήξη τετρακεφάλου(θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν). Το χειρότερο όμως για τον Άγγελο Αναστασιάδη είναι ότι δεν είχε
αμυντικούς στηναποστολή(Ποτουρίδης, Τζανής τραυματίες). Στο 16' έρχεται η λύτρωση για την Α.Ε.Κ με τον Φέτση. Ο Γκερέιρο εκτελεί το φάουλ στο δοκάρι και στην επαναφορά, από το ύψος
του πένταλτι, ο Φέτσης με κεφαλιά κάνει το 1-1 για την Α.Ε.Κ σε καλό χρονικά σημείο του αγώνα. Μετά το γκολ η Α.Ε.Κ ανέβηκε και έγινε ένα ωραίο και πιο ισορροπημένο παιχνίδι. Ο Πλατανιάς απείλησε και στο 41' με τον Μαραγκουδάκη. Έτσι τελείωσε το ημίχρονο.
     Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες έδειχναν να έχουν συμβιβαστεί με την ισοπαλία και δεν έιχαμε καμία αξιόλογη ευκαιρία εκτός από το 63' όταν ο Γκερέιρο πέρασε δύο παίκτες του Πλατανιά από τα αριστερά, έστρωσε έξω στον Μητρόπουλο, αλλά αυτός έστειλε την μπάλα δίπλα και χαμηλά από το δεξί δοκάρι. Στο 67' η Α.Ε.Κ χάνει τον Βλάχο από τράβηγμα που ένιωσε στον δεξί δικέφαλο και χωρίς δεξί μπακ στον πάγκο περνάει τον Καραλή δεξί μπακ. Στο 75' λοιπόν ο Πλατανιάς κερδίζει ένα αμφισβητούμενο πέναλτι από τον Καραλή. O Αναστασάκος αναλαμβάνει την εκτέλεση και κάνει το 2-1 για την ομάδα της Κρήτης. Μετά το γκολ είδαμε λίγο μπάλα από τις δύο ομάδες με την Α.Ε.Κ να δίνει αναγκαστικά χώρους για να βγει μπροστά και να σκοράρει. Ο δικέφαλος απλά κάνει δύο ευκαιρίες με τον Κατίδη, που είχε περάσει λίγο πριν στον αγώνα με κακά σουτ από καλή θέση, και το ματς τελειώνει 2-1 δίνοντας τεράστια βαθμολογική ανάσα στον Πλατανιά.